مالیات بر حقوق و دستمزد

خانه » مجله حسابداری » مالیات بر حقوق و دستمزد

مالیات بر حقوق و دستمزد

مالیات بر حقوق و دستمزد

مالیات تکلیفی با توجه به اسم آن به  نوعی تکلیف اشاره می کند که منجر به دریافت مبلغ مالیات به نفع دولت توسط شخص مکلف می شود. در واقع قانون به مکلف تکلیف می کند که قبل از پرداخت هر نوع وجهی ابتدا رقم مالیات را از آن کسر کند و بعد اقدام به پرداخت آن نماید. مالیات تکلیفی با توجه به ماهیت آن تکلیفی است که مکلف مجری آن است و باید ادله ادای این تکلیف همواره برای سازمان امور مالیاتی، مکلف، و طرف تکلیف مشخص باشد.

برای مالیات تکلیفی حداقل دو نوع از آن به صورت ذیل قابل  شرح است که این دو شق آن برای ما پر اهمیت تر از سایر است، که به شرح آن می پردازیم.

مالیات بر حقوق و دستمزد

چرخه فعالیت های مالیات بر حقوق و دستمزد

برای محاسبه میزان حقوق افراد بر اساس شاخص های پایه برای حقوق و دستمزد افراد و با توجه به میزان کارکرد آن ها میزان حقوق متعلقه به افراد مشخص می شود که از این حقوق میزانی به عنوان مالیات کسر و به

حساب دولت واریز می گردد.

به منظور محاسبه مالیات بر حقوق و دستمزد، سالانه نرخ این مالیات در بازه های متفاوت اعلام می شود و سیستم حسابداری باید بر اساس قرارگیری مبلغ حقوق در یکی از بازه های ذکرشده مبلغ معافیت را از میزان حقوق کم کرده و مابه التفاوت آن را برای محاسبه مالیات و ضرب در نرخ مذکور در نظر بگیرند.

در سال های اخیر دولت به منظور پوشش دقیق دریافت مالیات بر حقوق و دستمزد اقدام به مکانیزه کردن آن نموده است و به همین منظور می توان با مراجعه به این لینک  با استفاده از دستورالعمل های ذکرشده به صورت آنلاین اقدام به پرداخت مالیات بر حقوق و دستمزد نمود. در این راستا سازمان امور مالیاتی نرم افزاری تهیه نموده است که در قسمت معرفی نرم افزار به شرح مختصر آن خواهیم پرداخت.

1- محاسبه حقوق بر اساس حسابداری حقوق و دستمزد

2- محاسبه مالیات متعلقه به حقوق بر اساس نرخ مالیات اعلام شده توسط دولت

3- واریز میزان مالیات محاسبه شده

قوانین و مقررات حقوق و دستمزد:

به منظور آشنایی با مقررات این فصل قانون مالیات های مستقیم می تواند راهنمای مناسبی باشد. دستور العمل های تغییرات نرخ مالیات را از سایت سازمان امور مالیاتی  دریافت کرد

محاسبه آنلاین مالیات بر حقوق و دستمزد

بر طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، از سال 93 نرخ مالیات کارگران و کارمندان دولتی یکسان شد و نرخ درصد مالیات تنها به دو پله 10% و 20% محدود شد. این مصوبه در جدول پایین دیده می شود. همچنین با استفاده از کادر کنار می توانید مالیات بر حقوق و دستمزد خود را در سال 97 محاسبه نمایید. این نرم افزار به زودی در سایت مجددا قرار خواهد گرفت

نرم افزار حقوق و دستمزد

ساده ترین نرم افزار موجود برای محاسبه مالیات بر حقوق و دستمزد با توجه به مکانیزه شدن اخذ مالیات بر حقوق و دستمزد نرم افزار معرفی شده توسط سازمان امور مالیاتی هست.

این نرم افزار به همراه نحوه استفاده و توضیحات تکمیلی در سایت سازمان امور مالیاتی موجود هست. شما می توانید راهنمای کامل و نحوه استفاده را از همین لینک دانلود نمایید.

توسط | ۱۳۹۷-۵-۲۷ ۱۹:۰۵:۵۹ +۰۰:۰۰ مرداد ۲۷م, ۱۳۹۷|دسته‌بندی نشده|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

سوال امنیتی پاسخ به این سوال برای تشخیص انسان از ماشین ضروری است.(کیبورد انگلیسی باشد)

برای تماس لمس کنید