مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

خانه » مجله حسابداری » مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

مبانی مالیات بر ارزش افزوده
مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات غیر مستقیم و از نوع مالیات بر مصرف می باشد که تنها پرداخت کننده آن مصرف کننده نهایی می باشد. میزان این مالیات 8% می باشد. این مالیات به وسیله مصرف کننده به آخرین واحد زنجیره فروش و خدمات داده می شود و بین واحد های موجود در زنجیره دست به دست گشته تا به سازمان مالیاتی برسد. مهمترین کاربرد این مالیات، محاسبه میزان سود واقعی زنجیره تولید و خدمات بوده و به واسطه اینکه اطلاعات از چند منبع یا واحد تأمین می گردد، اقدام به فرار مالیاتی را برای واحدهای متخلف بسیار سخت تر می نماید.

چرخه فعالیت ها یا اقدامات اجرایی مالیات بر ارزش افزوده

برای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در سازمان به صورت ذیل عمل می شود:

1- استخراج گزارش میزان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شده در هنگام خرید و در هنگام فروش

2- محاسبه میزان مابه التفاوت بین مالیات پرداخت شده و دریافت شده

3- ارائه اظهار نامه

4- پرداخت مابه التفاوت و یا دریافت آن اداره مالیات

شرح اقدامات مالیات بر ارزش افزوده

در سيستم ماليات بر ارزش افزوده، هر فروشنده در هنگام فروش كالا و خدمات، ماليات متعلقه را بر صورت حساب افزوده و آن را همراه با قيمت كالا و خدمات از مشتري دريافت مي نمايد. اولين فروشنده، ماليات را يكجا به دولت پرداخت كرده و در مراحل بعدي، هر فروشنده تنها مابه التفاوت ماليات (ماليات دريافتي پس از كسر مالياتي كه خود قبلاً پرداخت نموده) را به حساب سازمان امور مالياتي واريز مي كند. اين عمل بر اساس لايحه پيشنهادي طي يك دوره دو ماهه انجام مي گيرد.

 

توجه:

در صورتی که میزان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شده در هنگام خرید از رقم مالیات بر ارزش افزوده هنگام فروش بیشتر باشد شما بستانکار خواهید بود ، و طبق تعریف ارائه شده در بالا این میزان بستانکاری به حساب شما واریز خواهد شد و یا می توان برای دوره بعد ذخیره شود و در صورتی که میزان دریافت مالیات بر ارزش افزوده شما بیشتر از میزان مالیات بر ارزش افزوده پرداختی باشد، شما بدهکار محسوب می شوید و این مابه التفاوت را باید پرداخت نمایید.

قوانیین و مقررات مالیات بر ارزش افزوده

بطور كلي برخي از كالاها و خدمات به سه دليل زير از پرداخت ماليات بر ارزش افزوده معاف مي شوند.

 

1- كاهش خاصيت تنازلي ماليات بر ارزش افزوده

 

2- كاهش اثر تورمي و حمايت از اقشار كم درآمد

 

3- كاهش هزينه هاي اجرايي و وصول ماليات

 

موارد معاف از پرداخت ماليات بر ارزش افزوده در ماده 12 لايحه ماليات بر ارزش افزوده بطور مشخص ذكر گرديده است.

آستانه معافیت

با توجه به اينكه ماليات بر ارزش افزوده كليه كالاها و خدمات توليد و يا توزيع شده در اقتصاد را در بر مي گيرد، به لحاظ اجرايي از گستردگي خاصي برخوردار مي باشد.

در اين راستا، ارزش افزوده ايجاد شده توسط بنگاههاي كوچك و فعالان بخش خرده فروشي در مقايسه با تعداد زياد آنها بسيار ناچيز بوده و درنتيجه ماليات بر ارزش افزوده قابل وصول ماليات ، قابل توجيه نيست. به اين ترتيب معاف نمودن موسسات اقتصادي با ارزش افزوده پايين در جهت افزايش كارايي سازمان امور مالياتي از اهميت خاصي برخودار مي باشد.

 

بررسي تجربه ساير كشورها نشان مي دهد كه اغلب آنها در مراحل اوليه اجراي اين نوع ماليات براي كاهش هزينه هاي اجرايي وصول و تمكين موديان از آستانه معافيتي استفاده كرده اند كه تعدادزيادي از بنگاههاي كوچك و فعالان بخش خرده فروشي را معاف نموده است. تعيين آستانه معافيت، اين امكان را به سازمان امور مالياتي مي دهد كه جهت تحقق اهداف درآمدي نظام مالياتي، به ميزان قابل توجهي در هزينه هاي اجرايي و وصول صرفه جويي نمايد. كاهش حجم كار اجرايي حاصله، ميزان توفيق در وصول ماليات بر ارزش افزوده بالقوه را افزايش خواهد داد.

 

با توجه به مطالب فوق و با توجه به مطالعات و تحقيقات بعمل آمده توسط كارشناسان اقتصادي، سطح آستانه معافيت براي اجراي ماليات بر ارزش افزوده در ايران مبلغ يك ميليارد ريال درآمد سالانه در نظر گرفته شده است.

محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

خانمی تصمیم به خرید مانتویی به قیمت 100،000 تومان از یک مغازه مانتو فروشی می نماید. بنابراین مغازه دار علاوه بر قیمت فروش مانتو 8% مالیات بر ارزش افزوده به مبلغ 8،000 تومان از خانم خریدار بیشتر می گیرد. حال مغازه دار در مرحله قبل این مانتو را از تولید کننده به مبلغ 30،000 تومان به انضمام 2،400 تومان مالیات ارزش افزوده خریده است. خود تولید کننده پارچه را از طریق واردات از گمرک خریده و مالیات ارزش افزوده آن را به گمرک داده و بخشی را هم از یک تولید کننده جزء. حال هر بخش از زنجیره تولید و فروش، اختلاف مالیات ارزش افزوده دریافتی و مالیات ارزش افزوده پرداختی را به سازمان مالیاتی بر می گرداند. اگر به تصویر بالا و اعداد ذکر شده دقت شود، ملاحظه می گردد که جمع مالیات دریافتی و پرداختی اجزا زنجیره تولید و فروش با هم برابر بوده و بنابراین مالیات ارزش افزوده را تنها خانم خریدار به سازمان مالیاتی داده است. جمع مالیات بر ارزش افزوده پرداختی از طرف زنجیره تولید و فروش 8،000 تومان می باشد که این همان مالیات بر ارزش افزوده پرداختی توسط خانم خریدار می باشد.

ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

جهت پر کردن فرم های مالیات بر ارزش افزوده و اطلاعات تکمیلی شما می توانید به وب سایت http://www.vat.ir مراجعه بفرمایید. در این وب سایت اطلاعات کاملی در خصوص این نوع مالیات موجود می باشد و همچنین می توانید از کتابچه های راهنمای موجود در این سایت به ادرس http://www.vat.ir/frmbook_f.htm استفاده نمایید.

توسط | ۱۳۹۷-۵-۲۷ ۱۹:۰۰:۰۷ +۰۰:۰۰ مرداد ۲۷م, ۱۳۹۷|دسته‌بندی نشده|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه

سوال امنیتی پاسخ به این سوال برای تشخیص انسان از ماشین ضروری است.(کیبورد انگلیسی باشد)

برای تماس لمس کنید